به گزارش روابط عمومی گروه تعاونی پیشگامان؛
محمدرضا شهسواری اظهار کرد: در سال گذشته به رغم شرایط حاکم بر اقتصاد و تولید ناشی از شیوع ویروس کرونا، بیش از ۵۰۰ هزار تن انواع بار به صورت ریلی و جاده ای وارد بندرخشک پیشگامان شده است.

وی با بیان اینکه این بارها شامل بارهای سردخانه ای، گمرکی و انواع بارهای فله بوده است، افزود: سنگ آهن، کنسانتره سنگ آهن، کلینکر سیمان، انواع میوه، ماشین آلات صنعتی و انواع غله را از جمله بارهای ورودی به بندرخشک پیشگامان در مدت یک سال عنوان کرد.

مدیرعامل بندرخشک پیشگامان همچنین با اشاره به افتتاح رسمی فاز اول این مجموعه با حضور معاون اول رئیس جمهور در سال ۹۹، گفت: تسهیلات ویژه ای از جمله تخفیف حمل ریلی محصولات به برخی مقاصد برای صادرکنندگان و تخفیف های ویژه انبارداری برای واردکنندگان کالا در بندرخشک پیش بینی شده است.

شهسواری ادامه داد: فاز اول شرکت تعاونی بندر خشک پیشگامان سردخانه ۱۵ هزار تنی، دو باب انبار ۱۰ هزار متر مربعی، گمرک و شانتینگ یارد، اتصال ریلی ایستگاه بندرخشک به ریل سراسری کشور را شامل می شود و آماده ارائه خدمات به بازرگانان است.

مدیر عامل بندرخشک پیشگامان گفت: بستر فراهم شده در این بندر تعاونی موجب پشتیبانی از تولید و تحقق شعار سال ۱۴۰۰ می شود.

به گزارش روابط عمومی بندرخشک پیشگامان؛
محمدرضا شهسواری با اشاره به ظرفیت های ایجاد شده در بندرخشک پیشگامان اظهار کرد: در این بندر همه زیرساخت های حیاتی مورد نیاز تولید و نیز امکانات لازم برای حمایت و پشتیبانی از تولید داخلی و تولید کننده فراهم شده است.

وی افزود: بستر مناسب انبارش، حمل جاده ای و ریلی مقرون به صرفه، صادرات کالاهای تولیدی و واردات مواد اولیه مورد نیاز در بندرخشک پیشگامان فراهم شده است و با افتتاح رسمی این بندر عظیم ۷۰۰ هکتاری در اسفند ماه گذشته آمادگی لازم برای پشتیبانی از تولید و تحقق شعار سال بیش از پیش وجود دارد.

مدیر عامل بندرخشک پیشگامان کاهش تشریفات گمرکی و وجود زیرساخت های منحصر به فرد لجستیکی در این بندر اقتصادی را از جمله مصادیق رفع موانع و مانع زدایی از تولید دانست و اظهار امیدواری کرد؛ با مشارکت سرمایه گذاران حوزه های مختلف تبلور ایده تعاونی و استفاده از سرمایه های خرد مردم بیش از گذشته نمود عینی یابد.

شهسواری با بیان اینکه تولید داخلی زیر بنای اقتصاد قوی و اشتغال پایدار است، ادامه داد: بستر برای حضور سرمایه گذاران و تولیدکنندگان بخش های مختلف در بندرخشک پیشگامان فراهم است و همچنین تسهیلات مناسب به آن ها ارائه می شود.

فاز اول بندر خشک پیشگامان یزد طی مراسمی با حضور معاون اول رئیس جمهوری، تنی چند از وزرا و معاونین آنها و معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی بندرخشک پیشگامان و به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، دکتر اسحاق جهانگیری در این مراسم با اشاره به اهمیت راه‌اندازی بندر خشک پیشگامان یزد و تأثیر آن در کاهش حجم ترافیک کالا در بنادر جنوبی کشور ،به ویژه بندر شهید رجایی بندرعباس، ابراز امیدواری کرد که این بندر بتواند خدمات ارزنده‌ای به جامعه تجاری کشور ارائه نماید.
براساس این گزارش احمد ذاکری معاون توسعه مدیریت و‌ منابع گمرک ایران نیز از آمادگی گمرک برای استقرار در این بندر، پس از تکمیل و توسعه امکانات زیرساختی و نصب تجهیزات فنی خبر داد و گفت: تسریع و تسهیل تشریفات گمرکی ورود و خروج کالا به این بندر و کوتاه کردن زمان ترخیص کالاها، از برنامه‌های گمرک مستقر در این بندر است.

بندر خشک پیشگامان یزد که در ۳۰ کیلومتری جنوب یزد در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار واقع شده و بندری چند منظوره برای انجام فعالیت‌های لجستیک و خدمات بندری ازجمله تخلیه و بارگیری و نگهداری کالاهای تجاری محسوب می‌شود.
شایان ذکر است که معاون اول رئیس جمهور و هیئت همراه در این سفر همچنین چند طرح عمرانی، خدماتی و فرهنگی را افتتاح و در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد شرکت کردند.

معاون اول رئیس جمهور در آیین افتتاح فاز نخست بندرخشک پیشگامان از افزایش میزان صادرات و واردات در سال های آینده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت تعاونی بندرخشک پیشگامان؛ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در آیین افتتاحیه اولین بندرخشک تعاونی کشور با بیان اینکه ایده بندرخشک برای کشور پهناوری مثل ایران که فاصله مرز های آن تا داخل کشور بسیار زیاد بوده موثر است، اظهار کرد: در ۱۱ ماه گذشته سال منهای دو کالای نفت خام و میعانات گازی که عدد بسیار بالایی هم دارد بیش از ۱۳۰ میلیون تن کالا صادر و وارد شده است که از این میزان بیش از ۱۰۰ میلیون تن صادر و حدود ۳۰ میلیون تن نیز وارد شده است که در شرایط تحریم حجم بالایی است.

وی از افزایش میزان صادرات و واردات در سال های آینده خبر داد و افزود: احداث بندرخشک پیشگامان در مرکز جغرافیایی کشور تشریفات گمرکی را کاهش داده و موجب می شود عملیات صادرات در بنادر آبی به راحتی صورت گیرد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه حجم بالایی از کالاهای وارد شده در بنادر آبی ترخیص نشده اند، ادامه داد: حدود ۴ میلیون تن کالای اساسی و بیش از ۳ میلیون تن کالای غیر اساسی که به کشور وارد شده است در بنادر آبی دپو شده اند که در این زمینه بنادرخشک باید حالت پس کرانه را داشته و کالا ها در انبار های این بنادر دپو شوند.

جهانگیری با اشاره به اینکه یکی از جنبه های اقتدار ایران موقعیت جغرافیایی آن است، گفت: به دلیل ظرفیت محدود بنادر آبی و دشواری تامین ارز، معطلی کشتی ها در بنادر هزینه سنگینی را بر وارد کننده تحمیل می کند که برای رفع این مشکل نیز بنادرخشک می توانند نقش موثری را ایفا کنند.

وی ادامه داد: برخی از کشور های بزرگ در اطراف کشور ما که هیچ راه آبی ندارند برای صادرات و واردات می توانند از ظرفیت ایران استفاده کنند.

این مقام مسئول اظهار کرد: تمام مسیر های راه آهن کشور به مسیر های ریلی چین تا ایران و ایران تا اروپا متصل است و اگر مسیر ریلی بصره در عراق به شلمچه متصل و مسائل امنیتی مسیر ریلی سوریه نیز برطرف شود یک فرصت طلایی است که راه آهن ایران از طریق سوریه به دریای مدیرترانه وصل شود.

مدیرعامل بندرخشک پیشگامان از ترخیص قطعی نخستین محموله گمرکی به صورت رسمی از گمرک بندرخشک پیشگامان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بندرخشک پیشگامان محمدرضا شهسواری با بیان این که گمرک بندرخشک پیشگامان با کلیه امکانات مورد تایید گمرک جمهوری اسلامی ایران در حال فعالیت است افزود: نخستین ترخیص قطعی از گمرک بندرخشک پیشگامان شامل ۱۰ کانتینر حاوی ماشین آلات یکی از کارخانه های استان یزد پس از انجام تشریفات رسمی از گمرک بندرخشک ترخیص و به مقصد شرکت مزبور ارسال گردید.

وی حمل ترکیبی بار از بندرخشک پیشگامان را از مزایای ارسال بار از این بندر تعاونی دانست و ابراز امیدواری کرد زیرساخت های فراهم شده حمل ریلی و جاده ای در بندرخشک پیشگامان منجر به تسهیل و تسریع فعالیت بازرگانان و صاحبان کالا در سراسر کشور گردد.

گفتنی است بندرخشک پیشگامان به عنوان مرکز دپوی کانتینر خالی کشتیرانی جمهوری اسلامی نیز این امکان را برای بازرگانان فراهم نموده است تا کانتینرهای خالی خود را در بندرخشک تحویل داده و هزینه ای برای بازگرداندن کانتینرها متحمل نشوند.

در همایش تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی از مدیرعامل بندرخشک پیشگامان به عنوان واحد نمونه استان یزد در بخش صنایع غذایی تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی گروه تعاونی پیشگامان، سی و چهارمین دوره همایش تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی استان یزد با حضور دکترشاه مرادی معاون آموزشی و فرهنگی ولایت فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولین استان یزد در سالن آمفی تئاتر ملاصدرا برگزار گردید.
دراین مراسم از محمدرضا شهسواری مدیرعامل بندرخشک پیشگامان به عنوان واحد برتر نگهداری از محصولات کشاورزی با ۱۵هزار تن ظرفیت در سردخانه بندرخشک پیشگامان در بخش صنایع غذایی با اهدای لوح سپاس و تندیس تجلیل شد.
گفتنی است سردخانه های بندرخشک پیشگامان با ۳۹ سالن و مجموع ۱۵ هزار تن ظرفیت به صورت ۲ مداره در دمای صفر و زیر صفر با رعایت تمام استانداردهای لازم آماده ارائه خدمات به تولیدکنندگان و بازرگانان است.

جمعی از تعاونگران استان کرمان با حضور در بندرخشک پیشگامان ضمن بازدید از قسمت های مختلف این بندر تعاونی از جمله سردخانه ها، انبارها، شانتینگ یارد و محوطه گمرکی با فعالیت های نخستین بندرخشک تعاونی ایران آشنا شدند.

 به گزارش روابط عمومی بندرخشک پیشگامان در این بازدید که برخی از مدیران اتاق تعاون و  اتاق بازرگانی استان کرمان نیز حضور داشتند لزوم همکاری دوجانبه بخش تعاون استان کرمان و بندرخشک پیشگامان بررسی گردید.

استفاده از بستر فراهم شده در بندرخشک و زیرساخت های منحصر به فرد این مجموعه عظیم ۷۰۰ هکتاری در راستای توسعه اشتغال و سرمایه گذاری و جهش تولید و نیز  بهره گیری از سایر پتانسیل های شرکت های گروه تعاونی پیشگامان از جمله مواردی بود که در این بازدید مورد تاکید مدیران بندرخشک پیشگامان و تعاونگران استان کرمان قرار گرفت.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به فراهم بودن زیرساخت های حمل ریلی کالا از بندرخشک پیشگامان بر لزوم افزایش آن تاکید کرد‌.

به گزارش روابط عمومی بندرخشک پیشگامان سعید رسولی در جلسه هم اندیشی مدیران راه آهن با تجار و بازرگانان استان یزد به بررسی شرایط موجود حمل ریلی از بندرخشک پیشگامان پرداخت و خواستار تسریع افزایش حمل کالا و محصولات بازرگانان با رفع موانع موجود شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران همچنین با تقدیر از راه اندازی استارتاپ اکو پست خواستار بررسی امکان استفاده از ناوگان ریلی کشور جهت تقویت آن شد.

رسولی ابراز امیدواری کرد توسعه حمل ریلی از بندرخشک پیشگامان منجر به رونق تولید و توسعه اشتغال و اقتصاد کشور در سال جهش تولید شود.

بالا